Pievienots

Kādas ir būvniecībā visbiežāk izmantotās naglas?

naglas.lv

Nagla var šķist vienkāršs elements, ko izmantot būvniecībā, turklāt tās konstrukcija ir pavisam viegli izgatavojama. Tās ir izmantotas jau kopš Senās Ēģiptes laikiem, un vairāk nekā 5000 gadus celtnieki naglas ir izmantojuši siju un citu konstrukciju savstarpējai savienošanai. Tomēr šim vienkāršajam stiprinājumam ir arī dažādas formas un izmēri. Dažas no naglām ir piemērotākas konstrukciju karkasiem, bet citas, piemēram, tiek izmantotas apdares darbos.

Kā izvēlēties pareizo naglu projektam?

Lai projekts būtu veiksmīgs, ir svarīgi izvēlēties tam piemērotu naglu veidu. Izvēloties pareizo naglas veidu, jāņem vērā vairākas lietas, piemēram, materiāls, ar kuru strādājiet, svars un vieta, kurā tiek veikts darbs.

Materiāls – materiāla veids, ar kuru strādājiet, noteiks, kāda veida nagla Jums ir nepieciešama. Ja tas ir mīksts materiāls, piemēram, koks, būs nepieciešama mīkstāka nagla. Ja cietāks materiāls, piemēram, metāls, tad cietāka nagla.

Svars – arī priekšmeta svars noteiks, kāda veida nagla ir nepieciešama. Ja priekšmets ir viegls, var izmantot mazāku naglu. Ja priekšmets ir smags, būs nepieciešama lielāka nagla. Piemēram, jumta karkasa veidošanai vajadzēs lielākas naglas, nekā cementa veidnes izveidošanai.

Vieta – arī nepieciešamās naglas veids ir atkarīgs no vietas, kurā ir jāstrādā. Ja darbs notiek ārā, tad būs jāpiemeklē naglas, kas piemērotas attiecīgajiem apstākļiem. Turklāt arī vieta ir svarīgs faktors, ja ir ierobežots savienojums, būs nepieciešama mazāka nagla.

Tagad, kad ziniet pamatus, kā izvēlēties savam projektam piemērotu naglu veidu, ir pienācis laiks iepazīt populārākos naglu veidus.

Naglu materiāli

Tērauds

Lielākā daļa nagas tiek izgatavotas no tērauda, un tām ir dažādas pārklājuma iespējas. Tomēr ļoti populāras ir arī neapstrādātas naglas, kuras ir izgatavotas no dzelzs vai tērauda, un tās izmanto divu koka gabalu savienošanai. Izvēloties neapstrādātas naglas, ir svarīgi ņemt vērā koksnes biezumu, uz kuras tās izmantosiet. Lielāka diametra un garuma naglas ir piemērotākas biezākiem koka gabaliem, savukārt mazāka diametra un garuma naglas var izmantot plānākiem koka gabaliem.

Pievienošana tēraudam palīdz tam izturēt koroziju, tomēr tas var arī samazināt naglas saķeri.

Cinkots tērauds: Cinkots tēraudsnodrošina aizsargslāni pret koroziju, taču nenovērš to pavisam. Ja tērauda naglas tiks izmantotas ārā darbos, Jums būs vajadzīgas nerūsējošas vai cinkotas naglas.

Oglekļa tērauds: Šis tērauds ir cietāks, jo tajā ir liels oglekļa saturs, un to izmanto mūra naglu ražošanā.

Varš

Šīs naglas visbiežāk izmanto jumtiem, jo tās ir izturīgākas nekā cinkotas tērauda naglas. Tās ir dārgākas nekā citas naglas, taču, ņemot vērā, ka tās var kalpot gadu desmitiem, ilgtermiņā tās var būt izdevīgākas.

Misiņš

Misiņa naglas jau izsenis tiek izmantotas būvniecībā un citiem mērķiem, kā piemēram kuģu būvē, jo tās nerūsē. Tās ir izgatavotas no vara un cinka sakausējuma, kas piešķir tām zeltainu krāsu. Misiņš ir izturīgs pret koroziju, tāpēc tas ir ideāli piemērots izmantošanai āra projektos.

metāli

Dažas naglas tiek izgatavotas no citiem metāliem, tomēr tās nav plaši izplatītas būvniecībā. Piemēram, bronzas naglas bieži izmanto laivu būvniecībā, savukārt dzelzs naglas, lai gan joprojām tiek ražotas, tās tomēr galvenokārt izmanto vēsturisko ēku un priekšmetu restaurācijā.

Cinks – izplatītākais naglu pārklājums

Naglām ir dažāda veida pārklājumi, lai tās tiktu pasargātas no laika apstākļiem un tām pagarinātu kalpošanas laiku. Katram pārklājuma veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc ir svarīgi izvēlēties savam projektam piemērotu pārklājumu.

Cinkots pārklājums ir visizplatītākais naglu pārklājuma veids. Tos izgatavo, apvienojot cinku un dzelzi, kas izveido aizsargslāni ap naglu. Šis slānis aizkavē priekšlaicīgas korozijas veidošanos, kā arī padara naglu izturīgāku. Tomēr cinkots pārklājums dažkārt var izraisīt to, ka naglas kļūst trauslas un vieglāk lūzt.

Vēl lietošanā ir zināmi vara pārklājumi un alumīnija pārklājumi ar savām specifiskajām īpašībām.

Būvniecībā visbiežāk izmantoto naglu veidi

Ir pārsteidzoši daudz dažādu naglu veidu, bet šeit ir pieejamas tās, ar kurām būvnieki visbiežāk saskaras ikdienā, sākot ar parastajām naglām.

Parastās jeb celtniecības naglas

<Parastās jeb celtniecības naglas, ir ar taisniem, rievotiem vai spirālveida kātiņiem un plakanām galviņām. Naglu galvas var būt arī citas formas, piemēram, pusapaļas, kuras tiek lietotas mājas fasādes uzstādīšanā. Māju būvniecībā parastās naglas izmanto karkasu veidošanai, un tās parasti tiek iedzītas ar naglu pistoles palīdzību. Atkarībā no naglu pistoles veida, celtniecības naglas ir sasaistītas rullī vai tā dēvētajā kasetē ar stieples, plastmasas vai papīra palīdzību. Var teikt, ka parastās jeb celtniecības naglas ir visplašāk izmantojamais naglu veids būvniecības un ražošanas procesā.

Dubultās jeb divgalvu naglas

Dubultajām jeb divgalvainajām naglām ir divas galviņas. Apakšējā galviņa balstās uz tās koka virsmas, kurā tā tiek iedzīta, bet otrā galviņa ir veidota tā, lai naglas varētu viegli izņemt ar āmuru vai naglu izvilcēju. Dubultās naglas izmanto pagaidu konstrukcijām, piemēram, betona veidnēm.

Jumta naglas

Šīm naglām ir neproporcionāli lielas galvas salīdzinājumā ar to kātu, kas palīdz tām noturēt vietā šindeļus vai citus jumta seguma materiālus. Dažām jumta naglām zem galviņas ir neliels (bieži plastmasas) disks. Tas palielina materiāla virsmas laukumu, ko nagla notur vietā.

Apšuvuma un apdares naglas

Šīs naglas ir ar neliela diametra kātiņiem un mazām naglu galviņām un tās izmanto apdares un citu nelielu koka detaļu pienaglošanai. Apdares naglas mēdz būt arī bez galviņas, piemēram, 0.6mm diametrā, kuras stiprināmajā detaļā praktiski neatstāj nekādas pēdas, kā tikai mazu, gandrīz nemanāmu punktiņu. Tās ir vispiemērotākās situācijās, kad primāri ir svarīgi, lai, iedzenot naglu, koksnes gabals netiktu sašķelts. Apdares naglas izmanto nelielu, plānu un dekoratīvu materiālu stiprināšanai, piemēram, līstēm, durvju aplodām u.c.

naglas.lv

Grieztās naglas

Ar grieztām naglām Jūs, visticamāk, sastapsieties, strādājot pie mājas, kas veidota, lai radītu vecmodīgu laikmeta noskaņu. Tās tiek sauktas arī par kvadrātveida naglām, izgatavotas no metāla loksnēm, un bija izplatītas 19. gadsimtā, lai gan tās joprojām tiek ražotas specifiskam tirgum. Tās ir arī dekoratīvās naglas, jo tiek izmantotas atjaunojot vēsturiskas ēkas vai priekšmetus.

Augstāk minētās ir tikai neliela daļa no naglu veidiem. Tikai būvniecības vai ražošanas projekta nianses, materiāli un pieejamie instrumenti liks Jums izdarīt izvēli par labu vienam vai otram naglu veidam.